5 faktów i mitów o przebranżowieniu

wpis w: Dookoła Pracy | 0

Choć stało się naturalnym procesem na rynku pracy to przebranżowienie wciąż budzi emocje. Niezależnie czy wypływa z wewnętrznych pobudek pracownika czy z uwarunkowań zmieniającego się rynku pracy nadal wokół zagadnienia tworzą się różne mity. Czy któreś z nich mają potwierdzenie w rzeczywistości?


MIT: Profesję wybieramy raz na całe życie.

FAKT: Dynamiczny rynek pracy wygasza część stanowisk pracy i wyłania nowe, zmuszając  pracowników do zmiany zawodu i przebranżowień. 

Błędne założenie, że profesję musimy wybrać raz na całe życie wydaje się pokłosiem naiwnego myślenia jeszcze z czasów edukacji. Przekonanie, że po zakończeniu studiów, czas nauki gwałtownie ustanie to często marzenia przeciążonych edukacją studentów, którzy chcą wierzyć, że ten etap ich życia uległ finalizacji. Dynamiczny rynek pracy zdaje się jednak dyktować zupełnie inne warunki. Globalizacja, automatyzacja, zmieniające się warunki ekonomiczne, polityczne, a nawet zdrowotne doprowadzają do zmiany proporcji zapotrzebowania na pracowników w różnych sektorach. W sytuacjach skrajnych wygaszając całkowicie niektóre zawody i wyłaniając inne, wcześniej nieznane. Przy tym zestawieniu uwarunkowań przebranżowienie zależnie od pierwotnej specjalizacji bywa czasem wręcz przymusem.


MIT: Przebranżawiający się to osoby, które nie sprawdziły się na dotychczasowym stanowisku.

FAKT: Przebranżawiający się to osoby, które potrzebują rozwoju, poszukują siebie, nie czując zadowolenia z wykonywanej pracy bądź zdały sobie sprawę, że dotychczasowe zajęcie nie wykorzystuje ich naturalnych predyspozycji i talentów.

Jak wynika z obserwacji rynku pracy nierzadko osoby decydujące się na przebranżowienie to odnoszący sukcesy, sumienni pracownicy. Ich decyzja bywa podyktowana wypaleniem zawodowym, chęcią rozwoju, zejścia z obranej w młodości ścieżki kariery narzuconej przez rozsądek. Gdy okazuje się, że choć przez lata stałeś się ekspertem w wykonywanej pracy, ale cierpisz w każdej minucie, w której jesteś jej częścią to przebranżowienie wydaje się jednym wyjściem by zachować zdrowie psychiczne i fizyczne.


MIT: Dokształcanie w ramach przygotowań do przebranżowienia to wieloletni proces.

FAKT: By rozpocząć pracę w nowej branży często wystarczy zdobyć fundamentalną wiedzę i stopniowo ją pogłębiać.

Poświęcenie wielu lat rozwojowi w jednym kierunku i zmiana okupiona wizją wieloletniego doszkalania w zupełnie innym obszarze to problem spędzający sen z powiek wielu osób myślących o zmianie zawodu lub branży. Jak okazuje się jednak by przebranżowić się na początku potrzebujemy fundamentalnej wiedzy w ramach nowych zagadnień, by dopiero stopniowo dochodzić do całościowej. Nierzadko zdarza się również, że nowe zajęcie wiąże się z naszym wieloletnim zainteresowaniem, w ramach którego mimowolnie pogłębialiśmy wiedzę. Często także nowa praca to ta, do której mamy predyspozycje, sprawia nam przyjemność, a nauka w tym obszarze przychodzi nam łatwiej. Są to czynniki, które nie pozostają obojętne dla całościowego odbioru procesu doszkalającego. Czyniąc go krótszym i łatwiejszym do przejścia.


MIT: Przebranżawiając się obniżymy swoje wynagrodzenie.

FAKT: Przebranżawiamy się by podnieść warunki swojej pracy i jakość swojego życia.

Przebranżowienie w swojej istocie wiążę się z wyjściem ze strefy komfortu. Ze względu na mniejsze doświadczenie i fakt konfrontacji z nowym obszarem tematycznym zdarza się, że na początku nasze wynagrodzenie w nowej pracy w stosunku do pierwotnie obejmowanego stanowiska nieznacznie się zmniejsza. Nie jest to jednak regułą. Dużo zależy od branż i zawodów pomiędzy którymi doszło do zmiany. Pomimo tej kwestii nadrzędną prawidłowością pozostaje również fakt, że przebranżawia się pośrednio w celu podniesienia warunków swojej pracy i jakości życia. Do czego przy spełnieniu obranych założeń przy podejmowaniu pracy ostatecznie dochodzi.


MIT: Przebranżowienie, by w konsekwencji pracować w zgodzie z samym sobą spowoduje, że wszystko czego się „dotknę” okaże się sukcesem.

FAKT: Niezależnie od branży i etapu rozwoju w danej dziedzinie, naturalnym elementem egzystencji są zarówno odnoszone sukcesy jak i komplikacje oraz problemy dnia zawodowego.

Niektórzy z nas w wizji przebranżowienia i pracy w zgodnie z samym sobą upatrują procesu naprawczego niemal całego życia. By jednak nie dać się przygnieść otrzeźwiającym realiom warto mieć świadomość, że nawet gdy obierzemy wymarzoną pracę nie spowoduje to, że w toku jej wykonywania nie natkniemy się na różnego rodzaju komplikacje i problemy. Praca to cały system zależności jednostek w niej funkcjonujących oraz czynników zewnętrznych, które kształtują się niezależnie od naszych działań. Co naturalne również, przebranżawiając się często wchodzimy w zupełnie nieznane nam środowisko. Może to, szczególnie na początkowym etapie pracy prowadzić do różnego rodzaju nieporozumień i niedociągnięć wynikających z braku obycia. Warto zdawać sobie z tego sprawę by nie załamać się pod ciężarem swoich potknięć