Czy warto inwestować w studia podyplomowe albo MBA?

To spory wydatek, a jednocześnie rozwój i możliwość pozyskania nowych kontaktów.

Czy pracodawca patrzy przychylnie na osoby, które ukończyły takie studia?

Chciałoby się rzec, że skoro to rozwój, to zawsze będzie, to dobrze postrzegane. Ale czy aby na pewno? W jakich sytuacjach niekoniecznie?

Przede wszystkim wtedy, gdy zrobiłeś już kilka studiów podyplomowych i każda z nich dotyczy zupełnie innej dziedziny, a nie jest wynikiem ciągu przyczynowo-skutowego i nie świadczy o tym, że poszerzasz swoją wiedzę w określonej dziedzinie.

A czy jest sens robić „podyplomówkę” tuż po studiach?

I tak i nie. Jeśli jesteśmy przekonani co do kierunku rozwoju, to czemu nie. Sama jednak wiem, że dopiero realne doświadczenia zawodowe dają nam rzeczywiste wyobrażenie na temat oczekiwań i tego, czy nasza osobowość, talenty, wartości, wpisują się w daną rolę. Może się okazać, że dopiero po jakimś czasie będziemy na tyle pewni siebie, że świadomie zaczniemy kierować swoją ścieżką rozwoju zawodowego.

Co zatem warto zrobić?

Poczekaj na dobry moment. Poczekaj na moment, gdy z całą odpowiedzialnością będziesz w stanie powiedzieć: tak, to jest to, co mogę robić przez całe życie! A jeśli nawet nie przez całe życie, to przez dłuższą jego część.

Wielu pracodawców wysyła również swoich pracowników na studia podyplomowe, a kadrę kierowniczą na MBA jeśli jest to zbieżne z ich obowiązkami i może wnieść dodatkową wartość. Dowiedz się, czy również i Twoja organizacja daje taką możliwość, bo często albo w 100% finansują, albo w dużym stopniu, a to spore ułatwienie dla Twojego budżetu.

„Podyplomówkę” warto rozważyć gdy myślimy o przebranżowieniu. Ale wówczas na szali postawmy też bootcampy, kursy, które umożliwią szybkie przyswojenie wiedzy, gdy zależy nam na czasie.

Niezależnie od wszystkiego pamiętaj, że to Twoja indywidualna decyzja i nawet jeśli dla znajomego studia podyplomowe może być cenną cegiełką na drodze rozwoju zawodowego, to nie oznacza to, że dla Ciebie również. Dopasuj to do swojej sytuacji i zastanów się, czy aby na pewno wniesie to wartość.

Podziel się w komentarzu, czy masz za sobą już studia podyplomowe. Było warto? Dzielisz się taką informacją w CV? Jakie są reakcje pracodawców?


Jeśli chcesz „wgryźć się” w temat szerzej to koniecznie oglądnij nagranie z webinaru dla GoldenLine TUTAJ.