Księgowa tłumaczy: Jaką formę opodatkowania wybrać startując z własnym biznesem?

wpis w: Dookoła Pracy | 24

Finanse i księgowość potrafią przyprawić o ból głowy niejedną osobę… Wcale to nie dziwi, bo przepisy zmieniają się bardzo szybko, a sposób w jaki mówi się o tych kwestiach nie jest przystępny dla osoby, która w tych tematach nie jest biegła. A co jeśli jesteś przedsiębiorcą i choć trochę chciałbyś rozumieć język księgowych, by mieć pewność, że rozwiązania Tobie proponowane są faktycznie optymalne? Dla takich jak Ty, ruszyliśmy z nową serią dotyczącą księgowości dla przedsiębiorców w ramach cyklu „Księgowa Tłumaczy”. Cyklicznie, na łamach „Dookola Pracy” pojawiać się będą krótkie artykuły pisane przez naszego eksperta – Elżbietę Paternogę, która odpowie na najbardziej nurtujące kwestie księgowe. W pierwszym odcinku serii, dyskutujemy o wyborze formy opodatkowania dla Twojego przedsiębiorstwa.


W sieci można znaleźć wiele przykładów na efektywne i szybkie założenie firmy. Ale czy te opisy trafiają do wszystkich i są faktycznie proste do zrozumienia przez kogoś, kto nigdy nie miał do czynienia z urzędami, rozliczeniami i księgowością?

Czytając te opisy można się zupełnie pogubić, bo w zasadzie nie odpowiadają one na jedno, zasadnicze pytanie- co mi konkretnie najbardziej się opłaca?

Na początku wydaje się wszystko bardzo proste – nie musimy wychodzić z domu, aby założyć firmę. Wystarczy wyrobić sobie wcześniej profil zaufany i możemy zaczynać z zakładaniem firmy.

Profil założycie tutaj: Link

Kolejny krok to rejestracja firmyLink

 

I tu zaczynają się schody – bo już na etapie rejestracji wniosku należy wiedzieć:

– od kiedy rozpoczynamy tę działalność.
– jakie kody PKD działalności należy wpisać,
– jaki kod ubezpieczenia należy wybrać
– jaka forma opodatkowania będzie najlepsza (do wyboru: KPIR, wg skali lub podatek liniowy, ryczałt, karta podatkowa)

Ustawodawca dał nam dużo ulg na start i warto o nich wiedzieć, zanim wypełnimy wniosek.

Zanim wpiszemy więc te dane, musimy zastanowić się nad przyszłością naszej działalności i odpowiedzieć sobie na następujące pytania:

1. Czy mamy ulgi do odliczenia (np. na dzieci)?
2. Czy mamy możliwość rozliczania się z druga połówką/z dziećmi?
3. Jaki przewidujemy obrót w roku założenia działalności?
4. Jakie przewidujemy koszty w roku założenia działalności?
5. Czy dotyczy dotyczy nas mały/duży ZUS?
6. Co z Vat?


Zobacz czy opłaca Ci się oraz Twojemu pracodawcy przejść na umowę B2B!


Ad.1 i Ad.2 – Jeżeli będą ulgi, to ryczałt nam się nie opłaca – najlepiej będzie wybrać albo podatek liniowy albo wg. skali (w zależności od planowanego dochodu)

Ad. 3 – Jeśli przewidujemy duże przychody i mało kosztów, to podatek liniowy lub ryczałt, ale jeszcze trzeba sprawdzić, czy aby nie korzystniej być na skali (podatek 18 i 32% w zależności od dochodu). Czasami dochody drugiej polówki mieszczą się w niższym przedziale skali podatkowej i łącznie w roku nie przekroczycie poziomu 18% podatku.

Ad. 4 Jeśli działalność wymaga dużych nakładów finansowych, to wtedy jak najbardziej wybieramy opodatkowanie wg skali.


Pamiętaj! Sposób opodatkowania możesz zawsze zmienić w kolejnym roku podatkowym – do 20.02. każdego roku – pisemnie w urzędzie skarbowym bądź przez zmianę we wpisie w CEIDG.


Ad. 5 W ubezpieczeniach do ZUSu jest teraz sporo możliwości: ulga na start, 6 pierwszych miesięcy bez Zusu, a płacisz tylko zdrowotne i potem 2 lata tzw. Małego Zus.


Uwaga! nie dotyczy tych, którzy wcześniej prowadzili już działalność albo świadczą usługi dla byłych pracodawców! (wyjątkiem jest sytuacja, gdzie te osoby prowadziły działalność więcej niż 5 lat temu)


Ad.6

Ten podatek należy dobrze przemyśleć. Masz podmiotowe zwolnienie na 200.000 zł. na rok, więc może warto się zastanowić, czy wybrać ten obowiązek tak od razu? Rodzi on wiele dodatkowych zobowiązań względem urzędu skarbowego. Musisz składać deklaracje VAT elektronicznie i wysyłać tzw. pliki JPK. Jest też wiele wykluczeń w odliczaniu VAT i osoba bez doświadczenia może sobie z tym nie poradzić.

W każdym miesiącu możesz wybrać opodatkowanie VAT składając druk VAT-r. Niestety w ostatnich latach rejestracja na ten podatek zajmuje często ponad 30 dni, więc warto to zrobić na początku miesiąca, aby w kolejnym miesiącu otrzymać rejestrację na VAT.

Jeśli masz mało kosztów, a dużo przychodów to brak Vat jest dużym atutem – Twoje ceny będą bardziej konkurencyjne 🙂 Dotyczy to zwłaszcza usług lub produktów tworzonych w zakresie własnym np. hodowla roślin. Innymi słowy, podatek VAT w sprzedaży firma – firma jest neutralny, jednak jeśli jesteś VAT-owcem i sprzedajesz swoje usługi osobom fizycznym – Twój produkt musi zawierać podatek VAT wliczony w cenie przez co Twoja usługa może być mniej atrakcyjna na rynku.

We wszystkich opisanych przypadkach jest oczywiście wiele wyjątków.

Każdy podatnik jest inny, ale punkt startowy to właściwa ocena i dobrze wypełniony wniosek.


Kilka słów o Eli:

Elżbieta Paternoga – księgowa, przedsiębiorca, mama 2 córek, wolontariusz Akademii Przyszłości. Od 1993 roku nieustannie pogłębia swoją wiedzę w zakresie księgowości. Pracowała w takich firmach jak Siemens, Netia, czy Kromberg & Schubert (podwykonawca Volkswagen), by w 2013 roku wypłynąć na szerokie wody i założyć własną działalność gospodarczą. 🙋‍♀

Stronę jej biura znajdziecie pod tym linkiem

 


Masz pytania do naszego Eksperta z zakresu księgowości i prowadzenia własnej działalności? Zapraszamy do napisania ich do nas na kontakt@dookolapracy.pl 
Co jakiś czas na naszym portalu opublikujemy na nie odpowiedzi!