Znam języki obce, a nie mogę znaleźć pracy… I co dalej?

wpis w: Zmiana zawodowa | 1

Mówi się, że znajomość języków obcych, to gwarancja sukcesu podczas procesu rekrutacyjnego.

W tym stwierdzeniu jest wiele prawdy pod warunkiem, że język obcy wykorzystamy w strategiczny sposób.

Dlaczego o tym piszę?

Bo spore grono osób znających języki ma duże trudności w znalezieniu pracy.

Ostatnio dostałam takie zapytanie:

„Znam angielski, rosyjski i niemiecki. Od roku nie mogę znaleźć pracy. Jak powinnam jej szukać, bo mimo płynnej znajomości tych języków nie udaje mi się zmienić pracy?”

Co zrobić w takiej sytuacji?

  1. Język obcy to wyłącznie narzędzie. Sama znajomość języka bez określonych kompetencji w danej dziedzinie, to za mało, by dostać pracę.
  2. Czy aplikujesz na oferty, w których te języki są wśród wymogów?A może wysyłasz swoje CV do polskich firm, które nie potrzebują poligloty, by realizować swoje cele biznesowe?
  3. Czy pisząc CV nawiązujesz do doświadczeń i umiejętności, które są wyszczególnione w ofercie? Czy pokazujesz swoje osiągnięcia?
  4. Czy pisząc o znajomości języków obcych stosujesz europejską klasyfikację biegłości językowej (A1-C2)? Jeśli nie, popraw koniecznie.
  5. Jaki jest realnie poziom tych języków? Czy znasz kontekst biznesowy, specjalistyczne słownictwo? Będą role, w których to wymóg konieczny, bo będziesz miał codziennie interakcje z klientem. Zdarzyć się także może, że język owszem jest wymagany, ale nie musi być to pełna biegłość z uwagi na specyfikę stanowiska. Jak jest w Twoim przypadku?

Jeśli również i Ciebie spotkała sytuacja, że znasz języki obce, a mimo to przez długi czas nie możesz znaleźć pracy – pozwól sobie na chwilę refleksji i szczerze odpowiedz na powyższe pytania. Być może tu odnajdziesz przyczynę niepowodzeń.

A jeśli potrzebujesz konsultacji w zakresie zmiany pracy, przebranżowienia, napisz koniecznie do mnie na kontakt@dookolapracy.pl. Opowiem Ci, jak wspieram kandydatów w dużych i mniejszych zmianach zawodowych.