Mistrzowskie CV. Co powinno się w nim znaleźć? – Część II

wpis w: CV | 19

Klamka zapadła. Chcesz zmienić pracę i stawić czoła rekruterom. Brawo! To teraz czas uzbroić się w naprawdę dobre CV i tak wyposażonym udać się na łowy. Z myślą o Tobie, zaprosiliśmy wytrawnych graczy z rekruterskiego świata, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami i podpowiadają, na czym skupić się tworząc CV. To już piąta część cyklu dotyczącego CV.

 



W tym artykule uzyskasz odpowiedzi na następujące pytania:
1. Czy pominięcie adresu zamieszkania, wieku i stanu cywilnego jest konieczne?
2. Co powinien zawierać e-mail z CV, żeby nie był za długi i nie przypominał listu motywacyjnego ?
3. Pracowałem jako grafik komputerowy przez 4 lata, a następnie z uwagi na różne czynniki, aktualnie pracuję jako handlowiec od 3 lat, chcę powrócić do pracy jako grafik. Czy rekruter patrząc na moje doświadczenie i epizod pracy handlowca od razu mnie odrzuci twierdząc, że moje kompetencje uległy przedawnieniu?
4. Jak się wyróżnić w CV? Czytelny format, ciekawy opis?
5. Czy w CV podawać swoje oczekiwania finansowe?


Marzena Pelc, Konsultant HR, 16 lat doświadczenia w branży HR
To, jaki jest wymóg dotyczący zakresu danych w CV jest jasno określony przez przepisy, z których wynika właśnie uprawnienie, polegające na tym, że nie musimy już podawać ani daty urodzenia, ani informacji o stanie cywilnym, czy adresu zamieszkania. Jeżeli jednak chcesz podać np. datę urodzenia to pamiętaj  że nie jest to już konieczne. Ważniejsze aby wskazać email, który będzie tak sformułowany aby nie budził kontrowersji i oczywiście Twój nr tel. Można zaznaczyć że jesteś dostępny np. po 16-stej ze względu na brak możliwości odebrania telefonu podczas pracy.


Nina Urbańczyk, HR Business Partner i Konsultant Kariery, 5 lat doświadczenia w branży HR
Takich informacji jak adres zamieszkania oraz wiek, nie należy pomijać w CV. Są to informacje, które pracodawca ma prawo wiedzieć i o nie zapytać. Inaczej rzecz się ma ze stanem cywilnym. Ten czynnik nie powinien być brany pod uwagę w procesie rekrutacyjnym ze względów potencjalnie dyskryminacyjnych i nie trzeba takiej informacji zamieszczać w CV.


Marcin Borowski, Manager w branży rekrutacyjnej, 10 lat doświadczenia

Podanie adresu zamieszkania w CV nie jest czymś niezwykłym. Może pozwolić pracodawcy na weryfikację, czy konieczne jest poruszenie z kandydatem np. tematu możliwej relokacji. Wiek i stan cywilny są to informacje zupełnie zbędne i nie powinny mieć wpływu na rekrutację. Podczas procesu rekrutacji możemy być poproszeni o potwierdzenie swojej pełnoletności i to jest tak naprawdę w zupełności wystarczająca informacja.

Marzena Pelc, Konsultant HR, 16 lat doświadczenia w branży HR

Jeżeli wysyłamy email jako odpowiedź na zamieszczone już ogłoszenie – wskazujemy krótką informację. W mailu najlepiej dopisać krótką informację dlaczego chcesz pracować w danej firmie, co Cię wyróżnia i dlaczego rekruter po przeczytaniu takiej informacji chce koniecznie i natychmiast zaprosić Cię na rozmowę. Taka informacja nie powinna odnosić się do wymieniania firm, przepracowanych lat, itp., jednak konkretnie i krótko wskazywać, iż wiesz, gdzie chcesz pracować i dlaczego.
Proponuję już od tego momentu mieć na uwadze, iż kluczowe jest nawiązanie relacji z osobą odpowiedzialną za rekrutację. Zatem serdecznie zachęcam do zaangażowania się w napisanie kilku słów, które z jednej strony będą Twoją wizytówką, z drugiej zaś w sposób jasny odniosą się do oferty i będą oznaczały, że dokładnie znasz zarówno branżę, jak i firmę, do której aplikujesz.

Nina Urbańczyk, HR Business Partner i Konsultant Kariery, 5 lat doświadczenia w branży HR
W temacie maila dobrze jest napisać, że jest to mail aplikacyjny oraz dodać informacje o jakie stanowisko stara się Kandydat.
W treści wiadomości warto jest tę informację powtórzyć. Można również dodać 1-2 zdania o tym, dlaczego dana osoba jest najlepsza do przyjęcia do pracy.
W wiadomości dobrze jest zawrzeć wyrażenie zawierające nadzieje/prośbę/wdzięczność za pozytywne rozpatrzenie aplikacji.
Można również dodać informację o dostępności na rozmowę rekrutacyjną i chęci osobistego przedstawienia swojej kandydatury.
Maila należy zakończyć tradycyjnie zwrotem pożegnalnym.

Marcin Borowski, Manager w branży rekrutacyjnej, 10 lat doświadczenia
Osobiście obserwuję, iż coraz więcej pracodawców odchodzi od listów motywacyjnych. Sam również uważam, że nie są one niezbędne na każdym stanowisku, a prawda jest taka, że często stanowią okazję do rozwlekłego pisania ogólników, z których niewiele wynika i które nie wnoszą faktycznej wartości do procesu rekrutacji.
Odnośnie maila z CV na pewno warto się przedstawić, streścić cel i powód kontaktu z naszej strony (chciałbym zwrócić uwagę, iż celem nie jest wysłanie CV lecz zatrudnienie w firmie), warto wymienić jakiś czynnik który zwrócił naszą uwagę lub fakt na temat firmy, który wg nas czyni ją atrakcyjnym pracodawcą (np. misja, wizja, profil w mediach społecznościowych, opinie, etc.). Można krótko wspomnieć o swoich najmocniejszych stronach. Wszystko to, co istotne zawiera się w naszym CV, dlatego nie warto się zbytnio rozwlekać w takim mailu. Jeśli miałbym to jakoś prosto zobrazować: jeśli nasze CV jest filmem, to taki mail jest jego zwiastunem..

 

Marzena Pelc, Konsultant HR, 16 lat doświadczenia w branży HR
Moim zdaniem w zawodzie grafika nie ma mowy o przedawnieniu. Grafika to stan umysłu, konkretne umiejętności pracy w programach, kreatywność i przede wszystkim pasja. Poza tym to, czy CV zostanie odrzucone zależy właśnie od tego jakiego grafika firma potrzebuje. Jeżeli zakres zadań jest odzwierciedleniem doświadczenia, przerwa w zatrudnieniu nie powinna stanowić problemu.
Bezsprzecznie najważniejsza jest kwestia jak CV jest napisane, jaką ma estetyką. tutaj wszystko jest ważne, a każda literówka będzie pretekstem do odrzucenia aplikacji. Bardzo fajne jeżeli w CV są odnośniki do portfolio, aktualne szkolenia, konkretne osiągnięcia. Proponuję przede wszystkim przygotować CV, które począwszy od opisu profilu, po przebieg pracy zawodowej będzie świadczyło o tym, iż to kompetencje graficzne przeważają. Oczywiście pod warunkiem że tak faktycznie jest. Pozostaje zatem pytanie: dlaczego chce Pan wrócić do zawodu i czy w trakcie przerwy realizował Pan jakieś projekty, interesował się nowinkami, uczestniczył w konferencjach i szkoleniach.

Nina Urbańczyk, HR Business Partner i Konsultant Kariery, 5 lat doświadczenia w branży HR
Rekruter nie powinien nikogo odrzucać od razu, jeśli z CV wynika, że Kandydat może posiadać wymagane kompetencje na dane stanowisko. Należy to sprawdzić oraz zapytać o powody, dlaczego nastąpiły zmiany w karierze zawodowej.
Aby podnieść swoje szanse na kontakt ze strony rekrutera/pracodawcy, sugeruję zawrzeć swoje kompetencje oraz wizje dalszego rozwoju kariery zawodowej w „profilu zawodowym” umieszczonym w centralnym miejscu CV. Dzięki temu zabiegowi, rekruter dostanie od razu informacje o chęci Kandydata do powrotu do poprzednio wykonywanego zawodu oraz o jego kluczowych kompetencjach w tym obszarze.

Marcin Borowski, Manager w branży rekrutacyjnej, 10 lat doświadczenia
Może się tak wydarzyć, jeśli rekruter będzie niecierpliwy, leniwy lub niekompetentny, albo kiedy my przedstawimy takie doświadczenie jako wstydliwy epizod. Osobiście jestem zdania, iż z każdej pracy, z każdego doświadczenia zawodowego wychodzimy bogatsi. Życie nie jest jednakowe dla wszystkich. Czasami układa się w sposób wymagający od nas nieco więcej elastyczności. Dobry rekruter to doceni.
Jednak równie ważne jest to, abyśmy my potrafili to sprzedać. Odwołując się do tego konkretnego przykładu: w porządku, być może nie mieliśmy do czynienia z zawodową grafiką przez ostatnie 3 lata, lecz w tym czasie nabyliśmy umiejętności rozmowy z klientem, negocjacji, sprzedaży, współpracy w zespole…może to naprawdę zwiększyć nasz potencjał i wartość jako pracownika. Dzięki temu możemy zyskać nie tylko kogoś, kto profesjonalnie przygotuje nam projekt graficzny, ale także nawiąże kontakt z klientem, pozyska zlecenie.
Oczywiście ważne jest, abyśmy byli cały czas na bieżąco z trendami, gdyż przerwa w wykonywaniu pewnej profesji nie jest wystarczającym usprawiedliwieniem dla pozostawania z tyłu. Prędzej czy później nasze kompetencje będą zweryfikowane na jakimś etapie rekrutacji, a wówczas samo ładne ich opisanie w CV będzie niewystarczające, choć bardzo ważne na samym początku rekrutacji. Reasumując: zmiany w karierze są czymś normalnym i tak też do tego starajmy się podchodzić; uczmy się i bądźmy na bieżąco z trendami w branżach, które nas interesują; z każdej organizacji dla której pracujemy starajmy się wycisnąć jak najwięcej pozytywnych doświadczeń na przyszłość; bądźmy świadomi tego czego sami się nauczyliśmy w danym miejscu i jak najlepiej możemy to wykorzystać w kolejnym.

 

Marzena Pelc, Konsultant HR, 16 lat doświadczenia w branży HR
Proponuję jednostronicowe CV o jasnym i przejrzystym formacie, przyjazne zdjęcie. Zawsze sprawdza się opis profilu, gdzie wskazujemy przede wszystkim na czym nam zależy (także zainteresowania, doświadczenie i umiejętności). Opis, który jest spójny z oczekiwaniami pracodawcy, ma szansę na wyróżnienie spośród innych ofert. Najlepsze efekty osiągniemy jeżeli treść CV będzie w przemyślany sposób odpowiadać ofercie pracy. Jeżeli użyjemy precyzyjnego języka i jasno nazwiemy swoje umiejętności zwrócimy uwagę osoby, która odpowiada za wstępną selekcję. Proponuję postawić na jakość, nie na efekty specjalne. Zawsze przed wydrukowaniem CV proponuję je wydrukować i dać do przeczytania osobie postronnej. Pamiętaj, że CV to Twoja wizytówka, więc czytając tekst dobrze jeżeli się utożsamiasz zarówno z estetyka, jak i treścią.

Nina Urbańczyk, HR Business Partner i Konsultant Kariery,  5 lat doświadczenia w branży HR
Polecam trzymać się standardowych formatów CV, jeśli Kandydat nie aplikuje na stanowisko wymagające kreatywności, czy też zdolności graficznych.
Czytelny format i konkretne podsumowanie/profil zawodowy, sprawiają, że rekruter może się skupić na istotnych ze względu na dane stanowisko kwestiach, zamiast na szukaniu tych informacji ukrytych w niestandardowym CV.
Używanie kolorów, podkreśleń i pogrubień, sprawdza się tylko wtedy jeśli jest celowe i ma za zadanie pokazanie kluczowych kompetencji Kandydata.

Marcin Borowski, Manager w branży rekrutacyjnej, 10 lat doświadczenia
Przede wszystkim kompetencje – odpowiednio przedstawione, dopasowane do stanowiska i firmy, będące faktycznie naszymi najmocniejszymi stronami. Czytelny format jest dziś już standardem jeśli chodzi o CV i jest to zbyt słaby czynnik, aby się wyróżnić. Ciekawy opis – jak najbardziej. Natomiast „ciekawy” z perspektywy potencjalnego pracodawcy to nasze sukcesy, podjęte działania i inicjatywy, ukończone projekty, osiągnięte rezultaty i cele. Konkret. Niestety część współczesnych CV wygląda jak kopia profilu z portalu społecznościowego, a nie o to tutaj chodzi. Będę bronił poglądu, iż zdjęcie, grafika, kolory, nieszablonowy układ – to tylko dodatek i dekoracja do tego, co naprawdę ważne. Nic nas tak nie wyróżni jak nasze kompetencje i silne strony. Jeśli chcemy wyróżnić nasze CV – sprzedajmy je jak najlepiej.

 

Marzena Pelc, Konsultant HR, 16 lat doświadczenia w branży HR
W chwili obecnej sporo firm korzysta z różnych aplikacji, gdzie kandydaci aplikując w formularzu rekrutacyjnym wskazują swoje oczekiwania finansowe i nie ma konieczności powielania tej informacji w CV. Wg mnie w Polsce nie ma jeszcze kultury, gdzie zarówno w ofertach pracy, jak i w CV, czy nawet liście motywacyjnym podawałoby się wynagrodzenie. Kwestia oczekiwań finansowych pozostaje kontrowersyjnym tematem, a wskazanie oczekiwań może spowodować odrzucenie CV, ze względu na nieadekwatne widełki. Decyzja pozostaje zawsze po stronie każdego z Nas. Jeżeli mamy na tyle odwagi, to zaproponujmy kwotę, za którą jesteśmy w stanie podjąć wyzwanie i taką informację przekażmy wysyłając mail, do której CV będzie załącznikiem.

Nina Urbańczyk, HR Business Partner i Konsultant Kariery, 5 lat doświadczenia w branży HR
Nie polecam podawania w CV swoich oczekiwań finansowych, ponieważ może to zostać odebrane jako główna motywacja Kandydata do pracy. Oczywiście wynagrodzenie jest ważne i temat ten prędzej czy później pojawi się podczas każdej rekrutacji, lecz wychodzenie od niego, może zostać źle przyjęte. Poza tym w obecnych czasach, firmy oferują dużo pozapłacowych benefitów, a także systemy premiowe i prowizyjne, które mogą znacznie zwiększyć kwotę bazowego wynagrodzenia. Czasem również lokalizacja nowej firmy jest zdecydowanie bliższa miejscu zamieszkania Kandydata i jest to kolejna kwestia, którą warto rozważyć myśląc o wynagrodzeniu: zaoszczędzony czas na dojazdach i wydatkach na paliwo/bilety.
Wysyłając CV z informacją o oczekiwanym wynagrodzeniu do różnych firm, Kandydat może sobie zamknąć drogę do udziału w dalszym postępowaniu rekrutacyjnym, nie tylko ze względu na złe pierwsze wrażenie ale również dlatego, że nie zmieści się w „widełkach” płacowych przewidzianych na dane stanowisko, a firma może oferować inne benefity.


Marcin Borowski, Manager w branży rekrutacyjnej, 10 lat doświadczenia
W Polsce nie jest standardem podawanie widełek wynagrodzeń w ogłoszeniach o pracę, aczkolwiek w systemach rekrutacyjnych kandydaci często są proszeni o zadeklarowanie swoich oczekiwań finansowych. Jeśli nie zostaliśmy o to wyraźnie poproszeni – decyzja o podaniu bądź nie takiej informacji należy do nas. Firmy dziś są bardzo elastyczne, co wymusza na nich sytuacja na rynku pracy i niejednokrotnie spotykałem się z sytuacją, w której zatrudniani byli kandydaci przekraczający pierwotny budżet. Wszyscy wiemy też, że nawet jeśli nie podamy takiej informacji w CV, to i tak pytanie o wynagrodzenie najpewniej padnie podczas pierwszej rozmowy, możemy również z dużym prawdopodobieństwem założyć, że nasza pierwsza propozycja będzie przedmiotem negocjacji. Dlatego podobnie jak od firm zależy czy umieszczą wynagrodzenie w ofertach pracy, podobnie od kandydatów zależy czy umieszczą swoje oczekiwania finansowe w CV. Bez względu na decyzję jednej czy drugiej strony, te informacje i tak zostaną ujawnione na pewnym etapie rekrutacji, dlatego zawczasu warto zastanowić się dlaczego chcemy zarabiać właśnie tyle ile chcemy. Pomoże nam to w uporządkowanym umotywowaniu przed pracodawcą naszych oczekiwań co do zarobków.

Koniecznie zobacz inne,  mistrzowskie artykuły na temat CV!

Mistrzowskie CV. Co powinno się w nim znaleźć? – Część I


Marzena Pelc – Jak sama o sobie mówi: „Charakteryzuje mnie uśmiech, zaangażowanie, energia i kreatywność. Pozytywnego nastawienie do życia i pracy uczę się każdego dnia na nowo. Świadomość siebie oraz właściwa hierarchia wartości jest moim kompasem. Poczucie humoru pozwala mieć dystans na co dzień”. Z zamiłowania i doświadczenia HR-owiec. Na 16-letnie doświadczenie składa się czas 8 lat pracy jako specjalista ds. HR, 5 lat jako Manager i Doradca HR, 3 lata jako HR BP.
Pracowała w firmach, przy rosnącej roli i zakresie obowiązków, w biznesie o wysokiej
konkurencyjności, o dynamicznej kulturze organizacyjnej. Ma doświadczenie w pracy z biznesem, w modelu HR Biznes
Partneringu. Współtworzy i wdraża strategie HR oraz projektuje i usprawnia procesy HR. Ciągle uczy się przewodzenia i zarządzania zmianami i komunikacją.

Nina Urbańczyk – HR BP wspierający swoich Klientów w realizacji potrzeb rekrutacyjnych. Znajdujący najlepszych Kandydatów na stanowiska specjalistyczne, menedżerskie i
zarządcze. Nastawiony na najwyższą jakość rekomendowanych Kandydatów, poprzez najlepsze

dopasowanie Kandydatów zarówno pod względem kompetencyjnym jak i osobowościowym do wymagań danego stanowiska i kultury organizacji. Konsultant kariery pomagający Kandydatom
odnaleźć się na rynku pracy i wybrać najlepszą ścieżkę dalszego rozwoju zawodowego, oraz skutecznie ją zrealizować, poprzez: wyszukanie i dotarcie do wybranych pracodawców z kompletem spersonalizowanych dokumentów aplikacyjnych, przygotowanie do rozmów rekrutacyjnych, wsparcie w procesie zatrudnienia.
W swojej pracy wykorzystuje wiedzę i doświadczenie z zakresu psychologii społecznej, biznesu, emocji i motywacji, a także bieżące trendy na rynku pracy.
Współpracowała m. in. z Crédit Agricole Bank Polska, SAF S.A., D&K Technology Sp. z o. o., IteCom Sp. z o. o., Urząd Miasta Lublina, Ośrodek Kształcenia I Doskonalenia Zawodowego „Edukacja”, SMART Recruitment, Modelarnia HR, Value Creation, Fundacja „Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową”.


Marcin Borowski – firma rekrutacyjna LSJ HR Group. Manager z 10-letnim doświadczeniem w branży rekrutacyjnej. Karierę rozpoczął w Anglii od stanowiska Konsultanta ds. rekrutacji, a po powrocie do Polski jego aktywność zawodowa była głównie skoncentrowane na tworzeniu organizacji z branży HR od poziomu start-upów do osiągających sukcesy jednostek biznesowych. Ukończył studia podyplomowe z zakresu HR Management, zarządzania personalnego, zarządzania w firmie, studia managerskie, a także szkolenia i studia podyplomowe z Lean Management. Prywatnie, zawsze stara się znaleźć czas na książkę, partię dobrej gry planszowej, fan wszystkiego co związane z muzyką. Jeśli pogoda pozwala, chętnie przesiada się na 2 kółka, zarówno z silnikiem jak i bez.