Czy masz właściwego partnera w zmianie zawodowej?

Ile razy próbowałeś zmienić, wejść na nową ścieżkę rozwoju zawodowego, ale po pewnym czasie wracałeś jednak do utartych schematów?

Ile razy w momencie zwątpienia, braku widocznych sukcesów i odpowiedzi na wysłane CV wycofywałeś się z pomysłu jakim była zmiana pracy?

A ile razy koszt emocjonalny ponoszony przy zmianie był tak wysoki, że czułeś, że nie było warto?


Jednym z najczęściej popełnianych błędów podczas zmiany zawodowej jest brak WŁAŚCIWEGO partnera w zmianie, czyli osoby, która będzie Cię realnie wspierać w tym procesie.

Czy ten błąd popełniasz również i Ty?

Czy rodzina, przyjaciele, znajomi są dobrymi doradcami i okażą Ci takie wsparcie, jakiego potrzbujesz? Czy będą w stanie pchnąć Cię na ścieżkę, która jest jedną wielką niewiadomą? Czy sami pokonali swoje lęki, schematy myślowe, by móc wesprzecć Ciebie? A może jest wręcz przeciwnie?

 

Najczęściej jest tak, że najbliżsi będą znajdować się w dwóch obozach:

  1. Komitecie zaufanych doradców – ich celem jest uchronienie Cię przed zbędnym ryzykiem, czy wykonaniem błędnego kroku;
  2. Loży szyderców – za wszelką cenę będą chcieli wybić Ci z głowy pomysł na zmianę, który będzie według nich ponad Twoją miarę.

Czy otaczasz się ludźmi, którzy podnoszą Twoją energię i wierzą w Ciebie, Twoje marzenia bardziej niż Ty sam?

 

Zmiana zawodowa to zawsze proces. A skoro to proces, to trwa. Jest rozłożony w czasie i wymaga ogromnej dozy cierpliwości. Na każdym etapie zmiany będą towarzyszyły nam różne emocje: od początkowej ekscytacji i ciekawości, poprzez lęk, frustrację, poczucie rozczarowania, zadowolenie i akceptację. Są momenty, w których możemy się całkowicie wycofać ze zmiany, jeśli nie mamy w sobie wystarczająco dużej determinacji.

 

Kto byłby zatem dobrym Partnerem w zmianie?

  1. Poszukaj osób, które przeszły podobną drogę jak Ty – będąc z nimi w stałym kontakcie będziesz mógł wymienić się z nimi swoimi spostrzeżeniami i opowie Ci o swojej drodze – pełnej zarówno wzlotów, jak i upadków;
  2. Znajdź osobę, która wykonuje zawód, który Tobie się marzy i poproś ją o zostanie Twoim mentorem – to bezcenne;
  3. Znajdź osobę, która pomaga innym w zmianach zawodowych i może Cię na bieżąco wspierać;

A jeśli nie masz takiej osoby, napisz do mnie: kontakt@dookolapracy.pl . Na co dzień współpracuję z takimi osobami jak Ty, które są na zawodowym rozdrożu. Porozmawiajmy! 


Kilka słów na temat autora:

Klaudia Jarych – Konsultant, autorka szkoleń z outplacementu, reskillingu i “Twojego Partnera w zmianie zawodowej” dla osób stojących przed wyzwaniem jakim jest zmiana zawodowa i przebranżowienie, Facylitator,  People & Change Manager w jednej z dużych, międzynarodowych firm. Doświadczenia zdobywała pracując przy organizacji spotkań z przedsiębiorcami, eventów szkoleniowych, koordynując projekty (HR, Marketing, IT), czy też realizując się jako Scrum Master. Aktualnie, pracuje z managerami średniego i wyższego szczebla, a także z zespołami oswajając ich ze zmianami. Prowadzi warsztaty diagnozujące gotowość na zmianę, wypracowuje strategie komunikacyjne i ma ogromną frajdę z tego, co robi.