Odpowiadaj jak gwiazda, czyli model STAR podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Ostatnio mieliśmy wielką przyjemność udzielić wywiadu dla portalu Zielona Linia. Opowiadaliśmy wówczas o tajnikach zmiany zawodowej, jak rozpoznawać sygnały, że to najwyższa pora na wypłynięcie na szerokie wody oraz jak wyróżnić się na rynku pracy.

Wspominaliśmy wówczas też o tym, jak można dobrze przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. Dziś, kilka słów o tym, dlaczego model STAR, powinien być Twoim nieodłącznym przyjacielem podczas tego procesu.

Czym jest GWIAZDA podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

S

T

A

R

(STAR – z angielskiego GWIAZDA), to akronim od słów:

S – Situation, sytuacja

T – Task, zadanie

A – Activity, działanie

R – Result, rezultat


Jak w praktyce zastosować S.T.A.R.?

S – Opisz sytuację, w której napotkałeś dane wyzwanie zawodowe. Opisując ją, staraj się odpowiadać na pytania: co się wydarzyło, jak do tego doszło, kto był zaangażowany, jaki był główny problem.

T – Opisz, na czym polegało Twoje zadanie? Czy Twój menadżer przypisał Ci to zadanie, a może Ty wyszedłeś z inicjatywą? Jakie były trudności/wyzwania w jego realizacji.

A – A następnie wskaż na działania, które podjąłeś, by się z tym uporać. Tu postaraj się uwzględnić takie informacje jak: co zrobiłeś najpierw, jaka była reakcja osoby, która wywołała sytuację bądź jak wpłynęło to na daną sytuację, co zrobiłeś w kolejnych krokach

R – Jaki był rezultat Twoich działań? Czy Twój menadżer/klienci byli zadowoleni? Czy wpłynęło to np. na zwiększenie zakresu Twoich obowiązków/awans?


Kiedy wykorzystać model?

Model STAR doskonale sprawdza się w pytaniach behawioralnych, czyli takich, w których rekruter chce zobaczyć, jak kandydat zachował się w danej sytuacji w przeszłości. Daje to bowiem pewien obraz, jak potencjalnie dana osoba będzie działać w podobnych sytuacjach i pozwala zweryfikować, czy faktycznie posiada określone w ofercie predyspozycje.

Kilka przykładów pytań behawioralnych znajdziesz poniżej, a już wkrótce przygotujemy materiał, w którym zbierzemy najbardziej popularne pytania behawioralne i przedstawimy je w formie artykuły.

a) Proszę opowiedzieć o sytuacji, w której musiała Pani błyskawicznie podjąć decyzję
b) Proszę opowiedzieć o swoim największym zawodowym wyzwaniu
c) Proszę opowiedzieć nam o sytuacji, w której nie była Pani w stanie dotrzymać umówionego terminu. Co Pani zrobiła?
d) Proszę opowiedzieć mi o sytuacji, kiedy musiał/-a Pan/Pani podjąć odpowiedzialną decyzję, bazując na szczątkowych informacjach na dany temat?
e) Proszę opowiedzieć nam o sytuacji, w której musiała Pani podjąć trudną decyzję, która nie cieszyła się uznaniem ze strony innych pracowników?

Czy wiesz, że….

W ramach programu Twój Partner w zmianie zawodowej, prowadzę z kandydatami symulacje rozmów kwalifikacyjnych, podczas których przechodzimy również przez pytania behawioralne. Zapisz się już dziś na taką symulację i odpowiednio przygotuj się do ważnej dla Ciebie rozmowy. Napisz na: kontakt@dookolapracy.


Kilka słów na temat autora:

Klaudia Jarych – Konsultant, autorka szkoleń z outplacementu, reskillingu i “Twojego Partnera w zmianie zawodowej” dla osób stojących przed wyzwaniem jakim jest zmiana zawodowa i przebranżowienie, Facylitator,  People & Change Manager w jednej z dużych, międzynarodowych firm. Doświadczenia zdobywała pracując przy organizacji spotkań z przedsiębiorcami, eventów szkoleniowych, koordynując projekty (HR, Marketing, IT), czy też realizując się jako Scrum Master. Aktualnie, pracuje z managerami średniego i wyższego szczebla, a także z zespołami oswajając ich ze zmianami. Prowadzi warsztaty diagnozujące gotowość na zmianę, wypracowuje strategie komunikacyjne i ma ogromną frajdę z tego, co robi.