Work life balance – jak go osiągnąć?

wpis w: Zmiana zawodowa | 0

Opuszczone jasełka dziecka, przesunięte wakacje czy święta na ostatnią chwilę? Obowiązki zawodowe wciąż zabierają Ci niepowtarzalne momenty z życia prywatnego? To nie musi być standard! Poznaj pojęcie work-life balance i wciel je w życie, a odzyskasz siłę do kolejnych wyzwań i motywację do pracy.

Tempo życia współczesnego człowieka wciąż nabiera prędkości. Pogodzenie ze sobą zobowiązań z różnych obszarów życia coraz częściej więc wydaje się nie do zrealizowania. Świadomość ta podwyższa poziom Twojego stresu? Prawdopodobnie wpadłeś w pułapkę błędnego przekonania, że sukces w pracy zawodowej „wymaga jeńców”. W dłuższej perspektywie nic bardziej mylnego! Długotrwała dysproporcja w poświęceniu czasu na pracę w stosunku do życia prywatnego o wiele szybciej prowadzi do wypalenia zawodowego, osłabienia zaangażowania i rezygnacji z kolejnych wyzwań. Skłania również do poczucia bezsensu spowodowanego wiecznym konfliktem interesów niedających się pogodzić. Jedynie równowaga pomiędzy tymi obszarami życia pozwoli zachować satysfakcję pozwalająco uzyskać lepsze wyniki w pracy i utrzymującą stały poziom motywacji. Osiągnięcie takiego balansu jest możliwe w sytuacji gdy praca nie dominuje nad życiem prywatnym, ale i gdy rozbudowane aktywności życia osobistego nie marginalizują aktywności zawodowych. Stan ten można wypracować dzięki założeniu elastyczności w podejmowaniu działań zależnie od natężonych potrzeb danej chwili. Jak to osiągnąć?

Peg Streep w publikacji „Daruj sobie. Przewodnik dla tych, którzy nie potrafią przestać” przekonuje, że „niekiedy cel trzeba zmodyfikować, by pogodzić go z innymi priorytetami”. Tym samym raz jeszcze podkreśla rolę elastyczności w założeniach i dostosowaniu jej do zmieniających się okoliczności w życiu każdego z nas. Masz ciężki okres w życiu osobistym, wymagający dodatkowych poświęceń? Zawęź obowiązki życia zawodowego cedując zadania na osoby trzecie. Nawet czasowa rezygnacja z części etatu bądź ułamka dochodu nie wydaje się w tym przypadku być lekkomyślną. Jest to bowiem rozwiązanie terminowe, które pozwoli Ci wyjść z sytuacji obronną ręką. Na dłuższą metę bowiem realizowanie obowiązków na najwyższych obrotach w kilku obszarach życia prowadzi do obniżenia produktywności, a w sytuacjach skrajnych nawet do obniżenia odporności, uzależnień, załamań psychicznych i schorzeń somatycznych prowadzących do przedłużających się nieobecności w pracy.

Jak uniknąć takich sytuacji? Nieodzowną będzie selekcja pracodawców już na etapie podjęcia zatrudnienia na tych, którzy respektują równowagę pomiędzy życiem zawodowym, dbaniem o stan fizyczny, rozwojem, rodziną i odpoczynkiem danej jednostki. Pracownik powinien również umieć wyodrębnić warunki pracy, które tą równowagę pozwolą mu osiągnąć. Zależy Ci na opcji pracy zdalnej pozwalającej zaoszczędzić czas na niepotrzebne podróże i dającej możliwość regularnego monitoringu sytuacji domowej? Wybieraj pracodawców dla których zadowolenie pracowników w tych obszarach również jest priorytetowe dlatego też praca z biura nie jest dla nich obligatoryjna. Dysponujesz większą ilością wolnego czasu w niestandardowych godzinach? Wybieraj stanowiska, które nie wymagają pracy w ściśle wskazanym czasie pozwalając Ci na realizację siebie i swoich zobowiązań spoza życia zawodowego.


Zobacz Pracodawców na Medal, którzy mogą być bliscy Twoim wartościom i ideałom TUTAJ 


Pamiętaj, że tak jak w przypadku wyboru partnera życiowego, wybór pracodawcy powinien odbyć się w zgodnie z naszymi poglądami. Trudno wyobrazić sobie kompatybilność dwóch podmiotów na rynku pracy o skrajnie różnym postrzeganiu podstawowych kwestii zatrudnienia. Nie oczekuj więc pomyślności pozostając w znanej pod względem skuteczności korporacji gdy właśnie zmieniasz swoje życiowe priorytety z typowo karierowych na spełnienie na gruncie rodzinnym. Podczas gdy Ty bowiem planujesz wyhamowywać swoje aktywności, nacisk drugiej strony na Twoje zaangażowanie na gruncie zawodowym nadal pozostanie silny. Trafny wybór pracodawcy pozwalający nam pozostać w zgodzie ze sobą i swoimi priorytetami to także ten uwzględniający podstawową zgodność w poglądach ideowych. Prawdziwie owocną współpracę można osiągnąć gdy zarówno pracownik czuje się doceniany jak i firma czuje, że jest najlepszą opcją dla pracownika, który podejmując pracę jest po prostu z tego dumny. Czy jest tak w Twoim przypadku?