Na jaki dobrze płatny zawód można się najszybciej przebranżowić?

Jakiś czas temu braliśmy udział w webinarze (Link do pobrania za darmo w sklepie) organizowanym przez Goldenline. Motyw przewodni dotyczył szeroko pojętego rozwoju lecz najczęstszym wątkiem, który przewijał się podczas naszego spotkania było: przebranżowienie.

Pytaliście, na jaki dobrze płatny zawód można się najszybciej przebranżowić. W tym wpisie, chcemy ten wątek pogłębić.

 

To jak to jest z tym przebranżowieniem? Jaki zawód wybrać, by zrobić to najszybciej?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Jest natomiast istotna kwestia: najszybciej i najprzyjemniej będzie się przebranżowić na taki zawód, który będzie spójny z Tobą, Twoją osobowością,cechami charakteru i przede wszystkim wartościami. Nie wyobrażam sobie np. siebie w roli programisty, skoro dla mnie kluczowy jest kontakt z drugim człowiekiem, kwestie dotyczące relacji międzyludzkich, komunikacji mimo, iż tematy stricte ścisłe, matematyczne również bardzo łatwo mi przychodziły. To było dla mnie proste lecz na dłuższą metę byłoby bardzo nużące. Nie odnalazłabym się w tym.

 

Jedno jest pewne…przebranżowienie, to konieczność…

Przytoczę tu także wyniki badania 3 wiodących instytucji: Pearson, Nesta oraz Oxford Martin School, którzy to stworzyli raport Umiejętności 2030.

Wg ich badań, 10% osób wykonuje zawody, na które zapotrzebowanie będzie w najbliższym czasie rosło, 70% wykonuje zawód, który będzie istniał, ale jednak zmieni się sposób wykonywania obowiązków, a 20% ma pracę mechaniczną/powtarzalną, którą prawdopodobnie zastąpią roboty.

To pokazuje, że przebranżowienie w wielu dziedzinach, to tylko kwestia czasu.

 

A jakie zawody/branże warto obserwować?

Świadome kształtowanie swojej drogi zawodowej, to podstawa i pierwszy krok. A teraz kilka podpowiedzi, jakie zawody warto rozważyć, bo są w trendzie wzrostowym:

  1. Organizational Change Manager, czyli osoba wspierająca adaptację rozwiązań technologicznych, przyswajanie zmian, przez które przechodzą organizacje.
  2. Wszystkie role związane z E-commerce, bo sama pandemia pokazała, że handel w internecie jest w trendzie wzrostowym.
  3. Patrząc na demografię, wszystkie role związane z opieką i usługami dla osób starszych.
  4. Ssanie z rynku jest też oczywiście standardowo na programistów i testerów oprogramowania, a osoby nietechniczne mogą próbować swoich sił w roli Scrum Mastera.

 

Jakie role Wy byście dodali do takich, które są przyszłościowe?


Szukasz pomocy w przebranżowieniu/zmianie zawodu? Napisz do nas na kontakt@dookolapracy.pl i zobacz jakie masz możliwości wsparcia.